Concursul municipal de interpretare instrumentală

Instrumentele muzicale ne răscolesc cele mai tainice coarde ale sufletului. În unduirile sublime ale mișcărilor, sunetelor emise este cuprinsă întreaga călătorie a vieții.

Performanțele de interpretare artistică la pian au fost apreciate în cadrul Concursului municipal de interpretare instrumentală, organizat în perioada 23 martie-13 aprilie.

Iscusița elevilor și a profesorilor din instituția noastră, Liceul Teoretic „Iulia Hasdeu”, au fost reliefate și apreciate prin numărul impunător de locuri premiante.

Astfel, adresăm sincere felicitări elevilor premianți și profesorilor coordonatori pentru pasiunea pe care o depun zi de zi în altoirea frumosului la rădăcina sufletului uman.

Secțiunea Instrumente aerofone a fost organizată pe data de 23 martie, în incita LT „Mihail Berezovschi”, iar rezultatele sunt următoarele:

Locul II, fluier

  • Boldur Alexei, clasa a VI-a „A”, profesor Țabur Semion

Locul III, saxofon

  • Susarenco Piotr, clasa a VI-a „A”, profesor Drobot Eugen

Secțiunea Vioară a fost organizată pe data de 30 martie, în incita LT „Bogdan Petriceicu Hasdeu”, iar rezultatele sunt următoarele: 

Locul I

  • Gheorghița Deniza, clasa a IX-a „A”, profesor Masliucov Elena

Locul II

  • Caraman Sofia, clasa a V-a „A”, profesor Masliucov Elena
  • Cotruța Mihaela, clasa a IX-a „A”, profesor Masliucov Elena

Locul III

  • Cușnir Renata, clasa a VI-a „A”, profesor Duplava Maria 

Secțiunea Țambal și Mandolină a fost organizată pe data de 13 aprilie, în incita LT „Iulia Hasdeu”, iar rezultatele sunt următoarele:

Locul II, mandolină

  • Ceban Victor, clasa a VII-a „A”, profesor Țurcan Pavel
  • Nagacevschi Daria, clasa a IX-a „A”, profesor

Locul III, țambal

  • Badicu Iulian, clasa a IX-a „A”, profesor Comendant Varnavie

Secțiunea Acordeon a fost organizată pe data de 20 aprilie, în incita LT „Nicolai Gogol”, iar rezultatele sunt următoarele: 

Locul I

  • Buga Gabriel, clasa a VI-a „A”, profesor Russu Victor

Locul II

  • Petica Aurel, clasa a VIII-a „A”, profesor Russu Victor 

Secțiunea Pian a fost organizată pe data de 20 aprilie, în incita LIRM „Serghei Rahmaninov”, iar rezultatele sunt următoarele:

Locul I

  • Pogor Dumitru, clasa a V-a „A”, profesor Stancov Cristina
  • Maleca Lavinia, clasa a VI-a „A”, profesor Stancov Cristina
  • Odagiu Sebastiana, clasa a VII-a „A”, profesor Vladimirova Polina
  • Iazinschi Evelina, clasa a VII-a „A”, profesor Vladimirova Polina
  • Țugui Ana-Maria, clasa a VIII-a „A”, profesor Vladimirova Polina

Locul II

  • Minchevici Cristian, clasa a VIII-a „A”, profesor Vladimirova Polina
  • Țurcanu Bianca, clasa a VI-a „A”, profesor Stancov Cristina
  • Toporovschi Tiana, clasa a VII-a „A”, profesor Babova Aurelia
  • Delinschi Evelina, clasa a IX-a „A”, profesor Vladimirova Polina
  • Bobotrîn Evelina, clasa a IX-a „A”, profesor Babova Aurelia

Locul III

  • Bolduma Otilia, clasa a V-a „A”, profesor Vladimirova Polina

Mențiune

  • Donțu Cristian, clasa a V-a „A”, profesor Stancov Cristina
  • Vicolaș Andreea, clasa a VI-a „A”, profesor Stancov Cristina

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *